Blog | 10 trendů v IT, které je dobré sledovat

10 trendů v IT, které je dobré sledovat

Samořídící auta, algoritmy hledající lži v mluvené řeči, skutečně bezpečný (ba až soukromý) internet a spousta dalších věcí. Koukněte na 10 věcí, které si myslím, že budou v příštích letech hýbat IT. Některé dřív, jiné později.

  1. Spojování programování a businessu – vždycky, když řeknu, že se podle mě teď nejlepší informatika v Česku učí na VŠE, začnou se všichni ošívat. Přeci Matfyz! ČVUT, VUT, MU! Ale já dnes vidím kolem sebe pořád víc to, že vývojáři ví „jak na to“, ale podnik jako celek neví „co dělat“, aby byl úspěšný. A ikdyž na to přijde, je komunikační bariéra mezi sales/marketingem a IT taková, že si navzájem neporozumí. Vývojáři, kteří budou rozumět obchodu a trhu, tam vidím velkou příležitost.
  2. Mobilní web – myslím, že „mobile first“ je trochu přehnaný postoj, který ale naznačuje velmi důležitý trend. S displejem mobilu budeme trávit srovnatelné množství času, jako před monitorem (dobře, mí čtenáři jsou hlavně IT zdatní lidé, ti už to tak mají, takže spíš „oni“, ten zbytek populace to tak taky časem bude mít). Myslím, že „mobile first“ po čase přejde, a co se chytí, bude desktop-tablet-mobil-together, tedy to, že se web bude naráz připravovat i kódovat pro všechna zařízení naráz. Ten, kdo zamešká jednu část (mobil se zanedbává dnes, mobile-first by mohl naopak zameškávat uživatelský prožitek na desktopu).
  3. Datové analýzy – mám pocit, že Analytics jsou všude, kam se podíváš. V newsletteru z AngelListu mi pořád chodí další a další startupy dělající analytics. GoodData jsou brutálně našlapaní. Myslím, že největší rozdíl mezi (například) úspěšnými a neúspěšnými e-shopy je právě v tom, jak dobře umí pracovat s daty. O klientech, o dodavatelích, o konkurenci, o skladech a zásobách, o reklamacích, o supportu atd.
  4. Síťové struktury – už se to řešilo mnohokrát, API, mashování API dohromady, mikroformáty. Cloud a REST jsou oba buzzword jako hrom, tím ale nepřímo pomáhají právě tomu, aby se víc služeb propojilo. Proč? Zajedna už data nemáme u sebe. Jsou někde venku. A celkem levně. Zadva máme standardizovaná rozhraní. Ve frameworcích typu Rails už s RESTovým zdrojem nepracujete moc jinak, než pracujete s databázovou tabulkou. Takže víc propojování aplikací, v tom vidím hodně velkou příležitost.
  5. Homo Sapiens Online – sorta lidí, kteří budou nosit Google Glasses, MYO a třeba i Memoto naráz. Harddisk, kamera, komunikátor tak, jak jsme čítávali ve sci-fi. Tak jako bude postupně zbytek světa pořizovat smartphony, někteří lidé už budou nonstop online, nonstop v interakci.
  6. Hry v reálném životě – propojení kešek a reálného života? Nebo hry, kdy děláte kliky/běháte kilometry a sbíráte body? Zkrátka a jednoduše činnosti, které jste dělali už dřív, ale teď online. Neběhali jste jako kluci s klackem kolem baráku a nehráli jste si na vojáky se samopalem? Tak teď to budete mít i s počítáním životů, hledáním lékárniček, zbraní apod.
  7. Propojení IT a politiky a občanské společnosti – už dnes se dá říct, že politické strany ve velkém sledují média, sociální sítě, komentáře apod. a dá se říct, že i politické programy jsou ve velkém soubojem výzkumů. Naštěstí se vynořuje datová žurnalistika. Myslím, že projekty typu Demagog bude časem možné automatizovat natolik, že stroj sám upozorní administrátory webu na výrazy politiků, které by mohly být nepravdivé. Jen si takový detektor pravdy představte u Moravce ve studiu.
  8. Opouštění ne-online přenosových pásem – věřím, že časem si budem kupovat jen připojení k datům. Nebude žádný mobil. Nebudou žádné SMSky. Žádné FM rádio. Jen placka, která vás umístí online, na té placce nějaký operační systém a milion aplikací.
  9. Soukromí se stane důležitým – pro sociální inženýry je nesmírně atraktivní to, že lidé už u sebe nemají data. A že každý klik někde je. Že je snadné najít názor každého. Že by vůbec nemusely být žádné volby, stačilo by vzít jen to, co kdo kdy napsal a najít kontext. Věřím, že se objeví „Ty Internety“, distribuované sítě automních DNS. Takové, které mezi sebou pustí jen čistě šifrovaný provoz. Sítě na jedno použití. Internety, které budou používat jak hackeři a prodejci drog (nefunguje takhle Silk Road?), tak i ti, kdo v totalitní zemi shazují režim. Jak roste počet firem, které instalují zaměstnancům do počítačítačů software, který sleduje každý klik (ok pokud jde o ochranu před vynášením dat, diskutabilní ve světě, kde máme v kapse přístroje srovnatelné s enterprise megamašinama za statisíce před ne úplně dlouhou dobou), bude přibývat i potřeb se chránit.
  10. Offline-reach startupy – 3D tiskárny budou umět tisknout kov, nebo třeba vytisknout dům. Nanotechnologie se stanou levnější. Google Glasses apod. budou přístroje, které budou umět dělat „reálné věci“. Arduino se dá ovládat i z velmi high-level jazyka. Zkrátka věřím, že přibude firem, které nebudou dělat jen software, ale i hardware, což je dnes extrémně nákladná věc, kterou si bez velkého kapitálu dnes lidi rozmyslí. V budoucnu to bude o tom, že si u kamaráda, který bude mít 3D tiskárnu, necháte vytisknout taky jednu, dokoupíte plošný spoj a můžete začít. Věřím, že věci jako Nest časem postavíme z generických dílů, napíšeme v high-level jazyku, napojíme na bluetooth MYO nebo Google Glasses (nebo kdovíčeho ještě) a budem zapínat a vypínat topení, světlo a hudbu podle toho, v jaké místnosti právě jsme. A to není jen dům, jsou to samořídící auta, stolky, které podle diagnózy a chování sester nabídnou preferovanou injekci na jednotce intenzivní péče, automatické podavače správné velikosti bot v obchoďáku po došlápnutí na citlivou vrstvu a tuna dalších věcí.

Podnikání & Startupy

Předejte zkušenosti i dalším a sdílejte tento článek!

Předchozí článek
Následující článek


Jiří Knesl
Business & IT konzultant

Jiří Knesl poprvé začal programovat v roce 1993. Od té doby, díky skvělým učitelům a později zákazníkům, měl možnost neustále růst v oboru vývoje webových aplikací a informačních systémů. v roce 2002 se přidal zájem o ekonomii a v roce 2006 o organizaci práce. Vším tím se konstantně profesně zabývá jak ve svém podnikání, tak i u zákazníků. Za posledních 5 let vydal na tato témata přes 400 článků.

Prohlédněte si moje reference

Mám zkušenosti z rozsáhlých projektů pro korporace, velké podniky, střední i malé firmy, ale i pro startupy v cloudu. Zvyšoval jsem jejich know-how, pomáhal nastavovat jejich organizační strukturu, byl lektorem a mentorem v náročných situacích. Podívejte se, jak vidí můj přínos samotní klienti.

Sledujte mé postřehy na sociálních sítích