Blog | 3 roky psaní si deníku a poznámek s Day One

3 roky psaní si deníku a poznámek s Day One

Dnes jsou to 3 roky, co jsem si poprvé napsal příspěvek do Day One. Tento článek je 1469. a v průměru píšu 1,34 příspěvku na den. Dnes jsem strašně řád, že si takhle píšu a myslím, že vy byste měli taky.

Proč používám Day One

Day One má vše, co potřebuju:

 • formátování pomocí MarkDown (velmi kompatibilní s Texy!, které na webu používám, takže články píšu v Day One)
 • formátování pomocí HTML (ano, i bloky HTML, které občas používám, můžu použít tady)
 • vyhledávání – Day One se stává postupně rychlejším, občas jsem měl pocit, že má tendenci zpomalit, to se ale postupem času vychytalo a verze od verze je rychlejší
 • jednoduché GUI: 3 věci, které dělám, je snadné dělat: Přidat příspěvek, vylistovat příspěvky, vyhledat příspěvky.
 • synchronizaci přes cloud

Má pár věcí navíc, které časem přibyly a pro které nemám použití (ale vy byste možná měli)

 • tagy
 • kalendář
 • označování příspěvků GPS souřadnicemi/a­dresou
 • vkládání obrázků
 • fullscreen mód (připomíná potom editory na nerušivé psaní)

Zkoušel jsem i jiné nástroje, ale neseděly mi. Obvykle toho uměly ještě mnohem víc a všude byla tlačítka, apod. Typicky Evernote a OneNote (kde mi navíc vadí, že nefungují emacs-keybinding, naprostý základ při používání jakékoliv OS X aplikace. Každopádně kolik lidí, tolik chutí.

Pokud chcete jen psát, trochu to formátovat a občas to vyhledat a zajímá vás akorát text, může být Day One pravá aplikace pro vás.

Nepoužívám ale jen Day One

Když chci něco nakreslit, improvizovat apod. používám diáře. Dřív jsem si kupoval Moleskine, ale ty jsou dost drahé. Ve Španělsku jsem objevil obchod, kde se dají koupit konkurenční za čtvrtinu a taky mají záložku a přetahovací gumu, kterou považuju za jednu z největších výhod.

Papír je skvělý třeba i na prvotní prototypování, na přemýšlení nad procesy, na kreativitu, na kreslení komiksů, na chystání slajdů na konference atd.

Proč si zapisovat?

Ale proč si zapisovat?

To záleží. Já si zapisuju:

 • myšlenky
 • plány
 • znovupřemýšlení nad směrem
 • rozpracovávám školení (když nedělám Mind Mapy)
 • články (zveřejňuju cca 50 % článků)
 • různé doplňkové informace, jako adresy, čísla účtů apod.

Jak vidíte, nepoužívám Day One jako typický deník, ani jako běžný poznámkový blok, ale na obojí. Ty provozní poznámky asi nejsou moc důležité. Dnes popíšu, nač je dobré psát si myšlenky, plány, přemýšlet nad směrem.

 • člověk bez cíle je člověk bez směru – jednou za čas se zamýšlím, co pro mě znamená být programátorem, partnerem, jak si představuju své bydlení, cestování. Hledám to zásadní, odhazuju to nepodstatné, o tom ale napíšu o kousek níž.
 • při směřování k cíli je nezbytné měřit rychlost – když si vytyčíte cíl, může být ohraničený nějakým datumem, to je jasné, odevzdat zakázku, mít svatbu, napsat diplomovou práci, takové věci jsou limitované a docela dobře vytyčené. Ale co s cíli, kdy chcete udělat kroky ke změně životního stylu? Být zdravější. Co je měřítkem zdraví? Jsou to cíle, kde je neprocházíte pomocí S.M.A.R.T.. Jednu dobu jsem to zkoušel, dostat tělesný tuk pod určité procento, najít čas na zdřímnutí si každé odpoledne atd. Nefungovalo to moc dobře. Když shodíte ze 100 kil na 95, ale chcete na 90, jste nešťastní a nespokojení, pokud se cíl nedaří naplnit. Přitom by člověk měl být šťastný, vždyť shodil 5 kil. Nespokojený by měl být, protože nespokojenost je motorem pokroku. Ale měl by být šťastný. Zpět k tématu: když směřujete k cíli, občas je těžké vymezit, jaký je konečný stav, jakým tempem postupujete, nebo kolik už vás to stálo úsilí. Já jdu a sepíšu si to, vezmu data z Togglu, RescueTime, z peněz, které jsem utratil, ze zápisu toho, co jsem snědl, což si píšu do aplikace Calories atd. A pak zjišťuju: průměrně hubnu 2 kilogramy měsíčně (když chci hubnout), při měření příjmu a výdaje někde přijímám o 500 kalorií víc, než si zapíšu (nejspíš jím větší porce), rychleji hubnu, když mám výdej 1000 kalorií, než když mám běžný výdej 400 kalorií, ikdyž mám zároveň vyšší příjem (asi rychlejší metabolizmus). Chození (a to i 20000 kroků denně) nemá žádný vliv na mou váhu, přestože je to ohromný kalorický výdej. Atd. atd.
 • když je rychlost nízká, je potřeba odhodit zátěž – z toho, co si píšu, měřím, zjišťuju sám o sobě, vím, že se dokážu soustředit omezenou dobu, že posouvat můžu jen určitý počet věcí. A tak musím docela nemilosrdně řešit priority. Buď tohle, nebo tamto. Vždy se znovu vrátím k prioritám. Ke krátkodobým a dlouhodobým cílům. A k řízení toho, kolik času můžu dát čemu. V poslední době je toho tolik, že Day One používám ke generování priorit, ale pak jdu a vše cpu do Numbers (oddoba Excelu) a plánuju na měsíce dopředu (v tuto chvíli mám představu, kolik dní na čem budu pracovat, kolik vydělám, kolik hodin denně budu muset věnovat práci a kdy budu muset být v ČR a kdy můžu být mimo ČR, cca na rok dopředu)

Zkrátka psaní si vám dává daleko lepší přehled, jak se vše vyvíjí, jestli jdete směrem a tempem, které jste zamýšleli a pokud ne, tak proč ne. V tom zrovna mě Day One poskytl skvělého společníka, který jako každý správný software ustoupí do pozadí a při používání se stane prakticky neviditelným.

Life Hacking

Předejte zkušenosti i dalším a sdílejte tento článek!

Následující článek


Jiří Knesl
Business & IT konzultant

Jiří Knesl poprvé začal programovat v roce 1993. Od té doby, díky skvělým učitelům a později zákazníkům, měl možnost neustále růst v oboru vývoje webových aplikací a informačních systémů. v roce 2002 se přidal zájem o ekonomii a v roce 2006 o organizaci práce. Vším tím se konstantně profesně zabývá jak ve svém podnikání, tak i u zákazníků. Za posledních 5 let vydal na tato témata přes 400 článků.

Prohlédněte si moje reference

Mám zkušenosti z rozsáhlých projektů pro korporace, velké podniky, střední i malé firmy, ale i pro startupy v cloudu. Zvyšoval jsem jejich know-how, pomáhal nastavovat jejich organizační strukturu, byl lektorem a mentorem v náročných situacích. Podívejte se, jak vidí můj přínos samotní klienti.

Sledujte mé postřehy na sociálních sítích