Blog | Agilní Business

Agilní Business

Agilní týmy jsou úspěšné, spokojené. Mám zkušenost, že firmám po přechodu na agile vzroste zisk, spokojenost zákazníků i zaměstnanců, sníží se fluktuace, nastartuje se kontinuální zlepšování.

A pokud agile přináší všechny tyhle věci v IT, proč by tomu nemělo být stejně i mimo tuto oblast?

Agilita se dá přenést i do firem, které nemají s IT vůbec nic společného. Lidé (včetně mě) například experimentovali s agilitou v osobním životě. Víc a víc řeším ve firmách, které potkávám proto, že tam zvedám produktivitu (a ty firmy fakt s IT nic nedělají), že potřebují něco, co se agilnímu řízení a agilní kultuře nápadně podobá.

Rychlé učení

Rychlá zpětná vazba = rychlé učení se. Agilní firmy se rychle učí. Naschvál uspořádávají projekty a práci tak, aby bylo možné brzo na trhu ověřit, jestli bude o řešení zájem tak, jak ho v produktu vymysleli.

Rychlé učení se znamená získávat informace, které konkurence nemá. Je to jedna z hlavních konkurenčních vý­hod.

Už nekolikrát jsem se setkal u podnikatelů s názorem, že nemá smysl něco extrémně dlouho vymýšlet. Pokud to jde ukázat lidem a přímo se jich zeptat, koupíš si to tady a teď, je to lepší.

Věci jako prototypy, smoke testy, validace produktu apod. jsou velmi agilní koncepty.

Nezaměňujte, prosím, ale agilitu se stylem pokus-omyl. Spíš se jedná o Demingův cyklus řízeného učení. Plan-Do-Check-Act, pokud si k tématu víc nastudujete, rozdíl snadno rozpoznáte.

Kontinuální zlepšování

V agilním vývoji jsem zažil, že lidé jakoby ožijí. Ti, kdo si to dřív chodili odsedět od 9 do 5 a udělali si svoje a nechodili s nápady, najednou mnohem víc spolupracují.

Hodně firem nemotivuje lidi k tomu, aby chodili se zlepšováky. Nový člověk přijde jednou, podruhé a když vidí, že návrhy končí v koši, s třetím návrhem už nepřijde. Proč taky?

Agilní firmy se přímo lidí ptají, co by změnili, co by zlepšili. Ty změny můžou být kosmetické, ale můžou být i radikální. Od změny rozsazení až po zásadní vylepšení ve službě zákazníkovi.

Představte si, že se váš každé dva týdny ptají, co byste posunuli a ty návrhy se opravdu realizují. Představte si, že procesy nejsou vytesané do kamene, firmy jsou uspořádané tak, že jsou schopné se rychle změnit.

Připravenost na změnu

Agilita cení řadu věcí. Ale v jádru je především komunikace, zpětná vazba a … změna! Změna se stala novou konstantou. Dřív firmy nějak fungovalo, když to už nešlo, tak se změnily a zase fungovaly a tunily drobnosti.

Tohle už je minulost.

Přicházíme do doby, kdy firmy budou v neustálé a nekonečné řadikální změně. Ty změny budou přicházet od vlastních lidí, od zaměstnanců, od konkurence. Změna se stala novou konstantou.

Dřív se dalo pochopit, pokud v rámci změny byla firma méně efektivní. Dnes? Pokud se máte měnit pořád, nemůžete svou efektivitu snižovat jen proto, že přišla změna. Ty už teď budou chodit navždy.

Agilní firmy neplánují na roky. Agilní firmy se učí, získávají znalosti o trhu, o zákazníkovi, o produktivitě. To je skutečná povaha agilní strategie. Naučená znalost, ne plán, ne rozpočet na rok dopředu.

Agilní firmy nepotřebují „vnitropodnikové startupy“. K čemu taky, když firma o stovkách zaměstnanců může být stejně flexibilní, jako podnik o 5 lidech? Zpracujete to normálně v rámci běžného procesu a je to.

Víc a jednodušší komunikace

Asi nikoho nebaví kopat lidi do zadku. Realitou z vyprávění podnikatelů je, že v některých firmách neexistuje interní motivace. Šéf lidi kopne, oni se posunou a zastaví. Dojde je, kopne je a oni se zase kousek posunou. Obě strany musí investovat nemalé úsilí, navzájem k sobě nemají žádnou úctu a všem to žere energii.

Důvodem, proč se tohle děje, může být špatný styl managementu. Druhým důvodem můžou být špatně vybraní lidé, kteří se do dané firmy nehodí. Bylo by to na další článek, ale vybírání lidí – i na jednoduché práce – je klíčová věc a nesprávní lidé můžou podnik vysloveně otrávit (a podnik zas může otrávit ty lidi).

Co extrémně zjednodušuje komunikaci, jsou multidisciplinární týmy. Když to dělám, lidi se nejdřív brání, ale pak jsou nadšení. Přesazuju lidi tak, aby jeden produkt vznikal v jednom místě (ideálně jedné místnosti, pokud to jde). Místo toho, aby jedna kancelář patřila obchodníkům, druhá produkťákům, třetí developerům, atd., mám místnosti produktu A, produktu B, produktu C etc.

Kromě toho, že to zvedá produktivitu, zároveň to snižuje fluktuaci.

S tím se pojí i zvýšená autonomie týmů. Místo toho kopání do zadku, jsou lidé motivováni, chtějí se překonávat, chodí se zlepšováky atd. Když má člověk volnost, je to dobře vybraný člověk a je to dobrý tým, jen tím, že se lidi posadí do místnosti, správně se jim zadají cíle, ohromně ubude operativního managementu, který je potřeba dělat. K čemu taky, všechny informace jsou v místnosti, proces je připraven?


Do pár let uslyšíme o více firmách, které čerpají agilitu i mimo IT. Ten, kdo tohle bude budovat teď, získá skvělou konkurenční výhodu.

Agile

Předejte zkušenosti i dalším a sdílejte tento článek!

Předchozí článek
Následující článek


Jiří Knesl
Business & IT konzultant

Jiří Knesl poprvé začal programovat v roce 1993. Od té doby, díky skvělým učitelům a později zákazníkům, měl možnost neustále růst v oboru vývoje webových aplikací a informačních systémů. v roce 2002 se přidal zájem o ekonomii a v roce 2006 o organizaci práce. Vším tím se konstantně profesně zabývá jak ve svém podnikání, tak i u zákazníků. Za posledních 5 let vydal na tato témata přes 400 článků.

Prohlédněte si moje reference

Mám zkušenosti z rozsáhlých projektů pro korporace, velké podniky, střední i malé firmy, ale i pro startupy v cloudu. Zvyšoval jsem jejich know-how, pomáhal nastavovat jejich organizační strukturu, byl lektorem a mentorem v náročných situacích. Podívejte se, jak vidí můj přínos samotní klienti.

Sledujte mé postřehy na sociálních sítích