Blog | Zkuste desetiminutová pomodora

Zkuste desetiminutová pomodora

Je to taková zvláštní věc. Nejspíš každý okolo mě zná Pomodoro Technique. Jsou na to spousty aplikací do mobilů, na počítače i jako stránky. Lidé, kteří pomodoro zkouší, se shodnou, že to zvedá produktivitu. Přesto počet lidí, kteří pomodoro používají, je velmi nízké.

A i můj zvyk používat Pomodoro procházel takovými vlnami. Někdy jsem dával přednost spíš pomodoru, jindy Superfocusu, občas Final Version.

V posledních měsících jsem ale začal používat systém, který mi totálně vyhovuje a mám pocit, že je nejlepší ze všech.

Pracuju v desetiminutových pomodorech. Úkoly se snažím sekat a odhadovat v těchto desetiminutovkách. Většinu svých úkolů se snažím dostat na úroveň, kdy se dají udělat do 6 pomodor. Nedělám žádné přestávky mezi pomodory, o to se mi postará hlad nebo plačící dítě vedle.

Na den, kdy nemám žádné schůzky, si plánuju kolem 40 pracovních a 10 osobních pomodor. Protože odhaduju nepřesně, obvykle mi stačí 30 pomodor k tomu, abych toto všechno dokončil. To je ale 6 hodin soustředěné práce. O víkendu a na dovolených pracuju 2 hodiny denně.

6 hodin práce!

Dřív jsem byl schopen asi tří hodin soustředěné práce denně. Teď dvojnásobku. Zároveň dokážu lépe plánovat, předvídat, kolik toho stihnu. Padá taky mentální blok, že nenastartuju pomodoro, když mi zbývá už jen pár minut. Protože 10 minut zbývá skoro vždy.

Postup je, že si na papír dám úkol 1, sepsat úkoly za 1 pomodoro. Za těch 10 minut musím rozhodnout, co budu zbytek dne dělat.

K úkolu doplním počet pomodor, kolik si myslím, že bude trvat. Někdy úkoly timboxuju, tedy určím maximum, kolik ten den chci úkolu dát. Jiné úkoly musí být hotové za každou cenu, tam pomodora eviduju a porovnávám, jak dlouho mi úkoly trvaly.

K Pomodoru používám software Pomodoro Desktop, zkusil jsem spoustu jiných software a žádný mi nevyhovoval víc (byly nestabilní, neměly klávesové zkratky, snažily se načíst si chytře úkoly třeba z Things atd.). Když potřebuju odpočítávát ještě něco, kde se mění doba, používám Menubar Countdown. Dřív jsem na Pomodoro vždy neviděl, protože jsem měl v menubaru hodně aplikací, od té doby, co používám Bartender, mám v menu vždy dost místa, abych odpočítávání viděl.

Pozoruju na sobě, že mi práce mnohem víc odsýpá, mizí výmluvy, zároveň si měřím produktivitu a dokážu lépe odhadnout, kolik toho udělám.

Life Hacking

Předejte zkušenosti i dalším a sdílejte tento článek!

Předchozí článek
Následující článek


Jiří Knesl
Business & IT konzultant

Jiří Knesl poprvé začal programovat v roce 1993. Od té doby, díky skvělým učitelům a později zákazníkům, měl možnost neustále růst v oboru vývoje webových aplikací a informačních systémů. v roce 2002 se přidal zájem o ekonomii a v roce 2006 o organizaci práce. Vším tím se konstantně profesně zabývá jak ve svém podnikání, tak i u zákazníků. Za posledních 5 let vydal na tato témata přes 400 článků.

Prohlédněte si moje reference

Mám zkušenosti z rozsáhlých projektů pro korporace, velké podniky, střední i malé firmy, ale i pro startupy v cloudu. Zvyšoval jsem jejich know-how, pomáhal nastavovat jejich organizační strukturu, byl lektorem a mentorem v náročných situacích. Podívejte se, jak vidí můj přínos samotní klienti.

Sledujte mé postřehy na sociálních sítích