Blog | InteLoad Post Mortem

InteLoad Post Mortem

Stopnul jsem práci na jednom ze svých podnikatelských nápadů, na Inteloadu. InteLoad byl load testovací cloud. Nakonec jsem řešení prodal včetně všech zdrojáků jednomu zákazníkovi a tým rozpustil. Co jsem se naučil?

1. Priorita

Měl jsem 12 podnikatelských záměrů, které jsem souběžně posouval kupředu. InteLoad byl na prioritě 9. Tzn. já jsem platil 2 vývojáře, kteří pracovali výhradně na produktu, který byl fakt hodně nízko v mých prioritách. Nevěnoval jsem se týmu, produktu, marketingu, protože jsem měl spoustu práce na důležitějcích věcech.

Z toho jsem se naučil, že musím své aktivity osekat. Teď jsem na 7 produktech a směřuju ještě k menšímu počtu. A vidím, že se věci začaly hýbat a daří se mi mnohem líp, když rozpětí toho, co všechno dělám, není tak velké.

2. Tým se učil místo toho, aby vyvíjel

Najal jsem vývojáře, kteří byli zkušení na webové aplikace. No jo, jenže webová aplikace byla v tom řešení jedna desetinka. Zbytek byl provisioning (naprosto vše bylo v Ansible), autoscalingu, testování různých cloudů, nastavování serverů, výkonnosti.

Ani jeden z vývojářů neměl v této oblasti zkušenosti. Takže výsledkem bylo to, že i věci, o kterých jsem sám jako vývojář věděl, jak dlouho mají trvat, tak trvaly čtyřikrát, občas i osmkrát déle. Naučil jsem se nepřeceňovat schopnost vývojářů se rychle učit. Má své limity a čím větší rozdíl mezi tím, co děláte a tím, co se po vás chce, tím delší doba na adaptaci. Tady to trvalo půl roku a zkušený tým by možná totéž dostal ven za 6 týdnů. Najímám lidi do jiného projektu a neberu nikoho bez prokazatelných zkušeností.

3. Nadstřelené řešení

První zákazník si řekl o poměrně výkonné řešení, řekněme na úrovni tisíců requestů za vteřinu. To už se bavíme o velmi vytěžovaném webu. A tak jsme vyvíjeli hned neomezenou škálovatelnost, kde na kliknutí šlo nastartovat sto serverů.

Oh boy I was wrong!

Ve skutečnosti pro vyzkoušení konceptu a odladění produktu je správné začít s jedním serverem, s pár desítkami requestů za vteřinu a pak přidávat. Zapykali jsme se celé měsíce s neomezeným škálováním bez toho, abychom udělali jediný load test.

Tahle chyba je jedna ze začátečnických, sám na ni jiné firmy a startupy často upozorňuju a sám jsem do ni vlétl. Kdybych začínal znovu, nasypal bych scénáře prvních zájemců o produkt do toho nástroje a začal bych dělat load testy. Co by byl opruz, to bych zautomatizoval, nestavěl bych vzdušné zámky. Ale to je jasné, jak jsem mohl udělat tuto chybu? No příště už ji neudělám.

4. Neexistující sales

Zmínil jsem se o tom, že tam byli dva vývojáři, že? Zmínil jsem se o tom, že tam byli dva obchodníci? Nezmínil, protože nebyli. U marketingu/sales jsem vsadil sám na sebe. Ale to byla zoufalá chyba. Nemá smysl myslet si, že ze země odlepí startup někdo, kdo má na marketing a sales čas asi 2 hodiny měsíčně.

Takže na další projekt hned od začátku mám 2 markeťáky a 2 vývojáře. A nastavil jsem cíle a začnou se dít věci (brzo). Stejné úsilí, které jde do realizace, musí jít i do toho, aby se o produktu dozvěděli lidé, aby chápali, k čemu je a kdy je vhodné ho využít.

5. Nedostatečný výzkum trhu

Co jsem totálně podcenil, byl výzkum trhu. Nezjistil jsem si, že existuje třeba BlazeMeter, který má tolik vlastností, že se svým týmem bych potřeboval asi 10 let, abych měl totéž. Oni budou samozřejmě zase mnohem dál. Až na to, že mají marketing, sales, jsou na konferencích, mají investora, nedělají to za drobné, ale fakt ve velkém. Takže rozdíly by se neustále zvětšovaly.

Příští produkty, které budu dávat ven, jdou do trhu, který špičkově znám a vím, že budou to nejlepší, co je. Už od začátku nebude smysl jít ke konkurenci a může to být už jen lepší.

6. Špatný odhad náročnosti

Celkově jsem nepodchytil složitost toho všeho. Jít do nového trhu, s novými lidmi, s neexistujícími procesy znamená budovat tunu věcí od začátku. Místo toho, abych využil svoje silné stránky, talenty, kontakty, existující nástroje apod., jsem šel do něčeho úplně jiného.

To vyžaduje tak nezměrné úsilí, že by to mělo smysl jedině jako priorita číslo jedna.

Teď dělám na věcech, které využívají toho, co umím, využívají lidí, s kterými spolupracuji delší dobu a mám s nimi zkušenost, dají se nabídnout mým stávajícím zákazníkům a vlastně mě udivuje, že mě nenapadly dřív.


Seřazené body nešly po prioritách. Ale kdybych měl říct, co by už samotné stačilo k selhání, tak určitě nízká priorita a absence sales/marketingu by byli kandidáti na první místo.

Podnikání & Startupy

Předejte zkušenosti i dalším a sdílejte tento článek!Jiří Knesl
Business & IT konzultant

Jiří Knesl poprvé začal programovat v roce 1993. Od té doby, díky skvělým učitelům a později zákazníkům, měl možnost neustále růst v oboru vývoje webových aplikací a informačních systémů. v roce 2002 se přidal zájem o ekonomii a v roce 2006 o organizaci práce. Vším tím se konstantně profesně zabývá jak ve svém podnikání, tak i u zákazníků. Za posledních 5 let vydal na tato témata přes 400 článků.

Prohlédněte si moje reference

Mám zkušenosti z rozsáhlých projektů pro korporace, velké podniky, střední i malé firmy, ale i pro startupy v cloudu. Zvyšoval jsem jejich know-how, pomáhal nastavovat jejich organizační strukturu, byl lektorem a mentorem v náročných situacích. Podívejte se, jak vidí můj přínos samotní klienti.

Sledujte mé postřehy na sociálních sítích