Blog | Návod na User Stories

Návod na User Stories

Jeden ze způsobů, jak psát zadání, jsou i User Stories. Ty mají specifické výhody, ale člověk se je musí naučit. Stojí to trochu námahy při přemýšlení, ale na oplátku dostanete řadu výhod.

Co je User Story

User Story je takový způsob zadávání práce, kdy na konci vždy zůstane něco, co je pro někoho užitečné. User Story může obsahovat kousek šablony, kousek práce s databází, kousek business logiky, instalaci nových knihoven. Nebo může obsahovat jen jedno z toho. User Story nemusí ani měnit GUI, může měnit 1 tlačítko, nebo klidně i 10 obrazovek.

Proč psát User Stories?

Když budete psát User Stories, čeká vás následující:

  • Práci může (a měl by) schvalovat zákazník.
  • Práce se dá releasnout.
  • K práci se nebudete muset vracet, takže vám zpětně nezasahuje do plánování.
  • Vše, co se dělá, vede k něčemu užitečnému
  • Proces prioritizace se točí kolem přinesené hodnoty
  • Vede k průběžnému refaktoringu

Co by měla obsahovat User Story?

Název

Každá User Story by měla mít název a z něj by mělo být zjevné, proč se daná věc dělá. A tim proč myslím, komu to přinese jakou hodnotu. Obvykle je v názvu napsáno i jak. Takže můžeme mít User Story třeba:

„Uživatel si stažením horního panelu může prohlédnout poslední notifikace, aby nemusel otvírat zprávy z menu.“

„Swipe-left na položce výpisu e-mailů archivuje e-mail, protože je to nejčastější operace a ušetří to čas.“

Mnohdy se týmy rozhodnou používat zkratky, takže místo některých běžných frází používáte zkratky.

Např. mějme roli Content Editora a použijme zkratku CE.

„CE může přetáhnout fotku do WYSIWYGU, ta se uploaduje a vloží do článku, protože to ušetří klikání.“

Akceptační kritéria

Akceptační kritéria upřesňují chování User Story. Obvyklý formát je počáteční podmínky – akce, kterou udělá uživatel – následek nebo počáteční podmínky – automatický následek.

Mějme story:

„Aby se uživatel dozvěděl o tom, že bylo dopráno, pračka pošle notifikaci do řídící jednotky, že prádlo je vypráno. Ta pošle notifikaci na uživatele, který naposled načetl QR kód na pračce.“

AK:

„Uživatel smartphonem vyfotí QR kód Je nastaven jako poslední, kdo obsluhoval pračku“

„Pračka dopere prádlo, je zadán poslední, kdo obsluhoval pračku, notifikační centrum pošle zprávu o tom, že prádlo bylo vypráno.“

Pozn. nastavení posledního se udržuje, dokud pračce nevypadne proud.

Wireframe

V případě, že má User Story nějaký vliv na GUI, je vhodné pokrýt celou story pomocí wireframe.

Doporučuju mít celý produkt pokrytý wireframem a do něj změny uvádět. Wireframe chrání obě strany, jak vývojáře, tak zákazníka. Vývojáři to výrazně zlepšuje přesnost časového odhadu, oběma to pomáhá vyjasnit si myšlenku a má jistotu, že co si nakreslí (on nebo někdo zodpovědný za GUI), to taky dostane.

Další z výhod wireframes je v tom, že se na nic dají už dělat nějaké testy použitelnosti, dají se ukázat zbytku firmy, externím partnerům. Dají se překreslit na velikost mobilu nebo tabletu atd.

Implementační poznámky

Poslední část volitelně doplňuje tým. V okamžiku, kdy není všem potenciálním řešitelům jasné, jak by daný úkol udělali, se dopisují implementační poznámky.

Můžou to být UMLka, diagramy z Enterprise Architekta, fotky počmáraného whiteboardu, text, změny db struktury, poznámky z diskuze o úkolu, normy, které musí splňovat, místa, kam se povídat atd.

Formát implementačních poznámek je volitelný, stejně jako vůbec samotná existence. Obvykle platí, že týmy, které dělají víc analýzy, můžou i přímo vytvářet úkoly, jejichž cílem je doplnit implementační poznámky k jinému úkolu (to může a nemusí dělat vyhrazený analytik).

Agile

Předejte zkušenosti i dalším a sdílejte tento článek!Jiří Knesl
Business & IT konzultant

Jiří Knesl poprvé začal programovat v roce 1993. Od té doby, díky skvělým učitelům a později zákazníkům, měl možnost neustále růst v oboru vývoje webových aplikací a informačních systémů. v roce 2002 se přidal zájem o ekonomii a v roce 2006 o organizaci práce. Vším tím se konstantně profesně zabývá jak ve svém podnikání, tak i u zákazníků. Za posledních 5 let vydal na tato témata přes 400 článků.

Prohlédněte si moje reference

Mám zkušenosti z rozsáhlých projektů pro korporace, velké podniky, střední i malé firmy, ale i pro startupy v cloudu. Zvyšoval jsem jejich know-how, pomáhal nastavovat jejich organizační strukturu, byl lektorem a mentorem v náročných situacích. Podívejte se, jak vidí můj přínos samotní klienti.

Sledujte mé postřehy na sociálních sítích