Blog | Proinvestujeme se z krize

Proinvestujeme se z krize

Jedno z oblíbených ultimátních řešení krize je proinvestovat se z ní. Hájí to tak Miloš Zeman, Paul Krugman a řada dalších keynesiánů. Jenže toto řešení nefunguje.

Když se chcete investicemi pozdvihnout, musíte hledat takové investice, které mají ROI vyšší než 1. Čím vyšší ROI, tím větší výnos na investici.

Každá investice má externality (můžou být pozitivní i negativní) a rizika.

Když jste investorem, obvykle hledáte investici, která při vámi nastaveném rizikovém profilu má to nejvyšší ROI. Případně podle očekávaného výnosu a rizika nastavujete podíl investic.

Peníze se pak nějakým způsobem u úspěšných investorů hromadí a ti je znovupoužívají na trhu a reinvestují. U těch méně úspěšných v lepším případě nerostou, v horším klesají. Všichni se musí nějak uživit a dělají to čistě z důvodu růstu vlastního portfolia.

Jenže ve státě takhle věci nefungují.

Zaprvé nemáte dobré investory, kteří by pracovali jako státní úředníci. Šikovný investor bude investovat a bude vydělávat miliony, nebude pracovat pro stát za tabulkový plat. Výsledek – stát bez dobrých investorů nebude sám umět investovat a spíš prodělá.

Ikdybyste sehnali dobré investory, rázem nejsou motivováni penězi, dostávají pořád tabulkový plat. Výsledek – i dobří investoři budou méně výkonní než trh, protože jim chybí motivace se snažit.

Ikdybyste část výnosů dali státním investorům jako motivační popud, pracuje takový investor s cizími penězi. Jenže když se mu investice nepovede, nebude mu hrozit vyhazov. Pokrčí rameny a řekne, že to dělal nejlépe, jak umí. Výsledek – dobré investory bude přetahovat soukromý sektor, státu zůstanou jen ti špatní, které nikdo nevyhodí.

Pak je tu další věc. Investor ignoruje politiku. Investor klidně nasype peníze do něčeho, co zničí tisíce pracovních míst. Investor bez mrknutí oka investuje do Uberu, který připraví o práci spoustu dispečerů a třeba časem i řidičů. Stát bude vybírat jen z investicí, které budou spíš místa vytvářet. Čímž ale zase znovu posouvá svou efektivitu dolů.

Investor bude investovat globálně. Stát bude obvykle investovat uvnitř nějakého prostoru (v našem případě hlavně ČR a pak případně Evropa). Tím se zase zmenšuje rozsah možností.

A to jsem ani nezmínil, že všichni tito investující úředníci budou extrémně zajímaví pro politiky, kteří si budou chtít přes ně v lepším případě nahnat politické body, v horším případě z toho bude Tradiční Český Tunel©.

Když si tohle všechno sečtete, výraz „proinvestujeme se z krize“ neznamená totéž, jako když investoři si budují prosperitu. Když se stát snaží proinvestovat z krize, znamená to, že jeho neefektivní úředníci ovlivňovaní politiky si za velké peníze kupují pracovní místa, po kterých by jinak nebyla poptávka.

Stát nemůže investovat, protože na to jednoduše nemá. Peníze, které sebere na daních voličům a pak je bude takto investovat, budou s nejvyšší pravděpodobností využity méně efektivně, než kdyby zůstaly lidem v kapsách.

Předejte zkušenosti i dalším a sdílejte tento článek!Jiří Knesl
Business & IT konzultant

Jiří Knesl poprvé začal programovat v roce 1993. Od té doby, díky skvělým učitelům a později zákazníkům, měl možnost neustále růst v oboru vývoje webových aplikací a informačních systémů. v roce 2002 se přidal zájem o ekonomii a v roce 2006 o organizaci práce. Vším tím se konstantně profesně zabývá jak ve svém podnikání, tak i u zákazníků. Za posledních 5 let vydal na tato témata přes 400 článků.

Prohlédněte si moje reference

Mám zkušenosti z rozsáhlých projektů pro korporace, velké podniky, střední i malé firmy, ale i pro startupy v cloudu. Zvyšoval jsem jejich know-how, pomáhal nastavovat jejich organizační strukturu, byl lektorem a mentorem v náročných situacích. Podívejte se, jak vidí můj přínos samotní klienti.

Sledujte mé postřehy na sociálních sítích