Blog | Prokletí levných hostingů

Prokletí levných hostingů

Na vývojářích v PHP jsem vysledoval zajímavý fenomén. Snaží se vystačit s PHP, MySQL, Apache a Linuxem (LAMP), maximálně tak s cronem. Tyto věci používají na všechno, dokud není nezbytně nutné použít něco jiného. U vývojářů v jiných platformách vidím to, že když chtějí použít redis, použijí redis, když chtějí použít RabbitMQ, použijí i to.

Myslím si, že to je nějaký pozůstatek levných hostingů, kde nebylo nic, než ten LAMP, maximálně tak cron. A tak jsme se naučili vystačit s tímto, úlohy na pozadí řešit tím, že pošleme header s Content-length a Connection close tam, kde by byla vhodnější fronta. Naučili jsme se znásilnit na paralelní úlohy AJAX i tam, kde mohl paralelní načítání udělat server a poslat rovnou všechno. Naučili jsme se fronty cpát do MySQL, ikdyž nevýhody proti MQ převažují a kdo googlí, dozví se o tom asi tak za 30 vteřin.

Dávalo to smysl v době, kdy jsme platili 100 Kč za 500 mega někde u hostéra, který nám dal FTP a phpMyAdmin a měli jsme si vystačit. Nedává to smysl dnes, kdy za stejné peníze dostaneme virtuální server a můžeme si tam dát cokoliv, co nám ušetří práci.

Je to prokletí, prokletí dědictví starých hostingů. Snaha vystačit si s LAMPem. Když začnete používat víc a chtít víc, budete mít rychlejší a jednodušší architekturu. Když váš projekt uspěje, snáz zvednete rychlost, když budete hledat, zda váš problém už někdo neřešil, pravděpodobněji najdete, pokud se neomezíte jen na LAMP a pustíte-li do svého prostředí i něco jiného, třeba JVM, nebo .NET.

Ač pracuju s úspěšnými firmami, které tohle pochopily a obvykle používají víc, stejně cítím větší zdrženlivost, než u firem, které používají něco jiného.

Prosím, pochopte, pokud váš projekt roste, spěje k úspěchu, nikdy se už k levnému hostingu nevrátíte. Nemáte důvod být zpětně kompatibilní s hostingem nastaveným pro běžný webík.

Programování

Předejte zkušenosti i dalším a sdílejte tento článek!Jiří Knesl
Business & IT konzultant

Jiří Knesl poprvé začal programovat v roce 1993. Od té doby, díky skvělým učitelům a později zákazníkům, měl možnost neustále růst v oboru vývoje webových aplikací a informačních systémů. v roce 2002 se přidal zájem o ekonomii a v roce 2006 o organizaci práce. Vším tím se konstantně profesně zabývá jak ve svém podnikání, tak i u zákazníků. Za posledních 5 let vydal na tato témata přes 400 článků.

Prohlédněte si moje reference

Mám zkušenosti z rozsáhlých projektů pro korporace, velké podniky, střední i malé firmy, ale i pro startupy v cloudu. Zvyšoval jsem jejich know-how, pomáhal nastavovat jejich organizační strukturu, byl lektorem a mentorem v náročných situacích. Podívejte se, jak vidí můj přínos samotní klienti.

Sledujte mé postřehy na sociálních sítích