Blog | Shrnutí roku 2015

Shrnutí roku 2015

Jako každý rok, i tento mě hodně naučil a leccos se povedlo. Je toho jak zdraví, sport, práce, rodina a tak dál.

Na začátku roku jsem se dostal do ketózy, ve které jsem během 3 měsíců shodil 10 kil, v jednu chvíli jsem měl dokonce o 14 kil méně, ale to jsem intenzivně cvičil a běhal. To tak striktně nehrnu, ale váha se mi stabilizovala o 6 kil níž, než vloni.

Počátkem roku jsem se taky stal tátou. To byla tak velká změna, že první měsíce jsem nemluvil skoro o ničem jiném.

Na jaře jsem začal dělat metodiky na míru, na které jsem během roku získal několik skvělých zákazníků. Určitě o tom chci napsat víc.

Taky jsem dělal velkou transformaci na Scrum v Solarwinds, kde to obnášelo zaškolení spousty lidí (mnoho desítek), vysvětlovat, předělávat vývoj, kde změna postihla určitě víc než 100 lidí.

Protože je to americká firma a hodně komunikace je tam anglicky, ztratil jsem ostych mluvit anglicky. Celé dny jsem mluvil a školil v angličtině.

Tou dobou byl nejintenzivnější vývoj i na InteLoadu, load testovacím startupu. Ten jsem později stopnul, protože se mi nepovedl odlepit od země. O tom, co se nepovedlo, jsem už napsal.

U toho jsem vyvinul Clojure knihovnu pro práci s databází na bázi šablon. Knihovna je open source a najdete ji tady: https://bitbucket.org/…ql-templates

Tou dobou, protože jsem řídil víc lidí a Things mi nestačily, jsem přešel na 2Do, který je na GTD jeden z nejlepších nástrojů, jaký jsem kdy viděl.

V létě jsem začal dělat A3, o kterých se občas zmiňuju na Twitteru a na které už jsem měl několik workshopů. Jednu dobu jsem dělal každý den jednu A3.

Začal jsem hledat nástroj, v kterém ty A3 dělat, zkusil jsem papír, Excel, Word, ale pořád mi chyběla využít možnost toho, že umím programovat. Zkusil jsem Mathematicu a bylo vymalováno.

Na podzim jsem si licenci Mathematicy koupil. Bylo to dramatické, musel jsem potvrdit, že ji nepoužiju na vývoj biologických ani jaderných zbraní. I tak mi psali, že neví, jestli mi ji aktivují a já vysvětloval, k čemu mi bude, ale jsem spokojený. S tím zkouším i Jupyter, který vypadá taky dobře, ale na Mathematicu nemá.

Taky jsem přešel z GTD v 2Do na Trello, došlo mi totiž, že GTD je fakt na sebeorganizaci a možnosti řízení týmu jsou omezené. Přetáhl jsem tam všechnu svou práci a osobní život, který mi v GTD zůstal, byl tak minimalistický, že jsem pokusil i to zjednodušit.

Tak jsem začal používat OneNote, kterým jsem nahradil jinak skvělý Day One.

Později jsem i firmu přenesl do OneNote a všichni se organizujem v tom. Z dlouhodějšího pohledu to nebude úplně udržitelné. Přes spoustu výhod to nemá 2 základní věci: přidělování úkolů a komentáře, k obojímu ideálně s notifikacemi. Takže nástroj úplně vyřešený ještě nemám.

No ale u toho jsem vymyslel systém sebeorganizace, který mi skvěle funguje a mám pocit, že u toho udělám ještě víc, než jsem udělal v GTD. Z GTD mi zůstalo sbírání, Someday/Maybe, posouvání úkolů do budoucna a perspektiva. Namixoval jsem některé věci ze Scrumu, Kanbanu, přidal dost striktní timeboxing a desetiminutová pomodora bez přestávek a je to.

Taky jsem si udělal kurz Business Strategy na University of Illinois a přečtl několik knih o strategii.

Na začátku prosince jsem si udělal IELTS certifikát zaměřený na akademickou angličtinu, který – až na writing – dopadl fakt dobře. Psaní si musím zlepšit. Ale to platí i o češtině.

V průběhu roku jsem řešil spoustu zajímavých problémů v PHP, node.js, Clojure, Go, Mathematice. Mám dvě nové aplikace, které jsem vyvinul a udržuju, jednu v CakePHP (malý informační systém), jednu v Nette (aplikace pro čtečku napojená na ABRA). Vyvíjíme další aplikaci, která je v Clojure, celá je psaná v microservices a určitě o ní napíšu víc.

K tomu jsem pracoval na organizačních věcech, pomáhal jsem měnit řízení ve spoustě firem, vydal jsem přibližně 30 článků a mluvil na řadě konferencí a meetupech česky i anglicky v ČR i zahraničí.

Měl jsem novoroční předsevzetí. Naučit se jíst červená jídla (např. špagety s rajčatovou omáčkou) bez toho, abych se zamatlal. To se mi bohužel nepovedlo.

Takže novoroční předsevzetí zůstává a k němu si přidávám dál se zlepšovat v programování (hlavně v infrastrukturních a architekturních věcech), matematice (hlavně v operačním výzkumu) a v tom, jak fungují firmy a jak je měnit (agile, organizace, kultura, strategie, change management).

Děkuju rodině, přátelům, kolegům, zákazníkům, obchodním partnerům za skvělý rok. PF 2016.

Předejte zkušenosti i dalším a sdílejte tento článek!Jiří Knesl
Business & IT konzultant

Jiří Knesl poprvé začal programovat v roce 1993. Od té doby, díky skvělým učitelům a později zákazníkům, měl možnost neustále růst v oboru vývoje webových aplikací a informačních systémů. v roce 2002 se přidal zájem o ekonomii a v roce 2006 o organizaci práce. Vším tím se konstantně profesně zabývá jak ve svém podnikání, tak i u zákazníků. Za posledních 5 let vydal na tato témata přes 400 článků.

Prohlédněte si moje reference

Mám zkušenosti z rozsáhlých projektů pro korporace, velké podniky, střední i malé firmy, ale i pro startupy v cloudu. Zvyšoval jsem jejich know-how, pomáhal nastavovat jejich organizační strukturu, byl lektorem a mentorem v náročných situacích. Podívejte se, jak vidí můj přínos samotní klienti.

Sledujte mé postřehy na sociálních sítích