Blog | Věci, které mě s***u na startupech

Věci, které mě s***u na startupech

Poslední roky jsem pomohl a poradil spoustě startupů, ať už online, tak offline, ať už týmovým, tak skoro jednomužným. Funguju jako mentor ve StarCube, mentoroval jsem na Startup Weekendu, radil jsem jednomu startupu v Node5 i pak i jednotlivcům, kteří mi napsali e-mail a chtěli radu.

Obdivuju, že se lidi pouští do podnikání, že začínají budovat nové věci, že se nenechají jen zaměstnat a místo toho jdou do toho rizika.

Ale ve startupovém světě jsou i věci, které mi vadí a které se opakují u desítek procent případů.

1) Valuace

Existuje lež, pak existuje statistika, no a pak existuje valuace startupů v rané fázi. Zeptejte se kteréhokoliv zakladatele startupu v rané fázi, jakou vidí valuaci startupu, na kterém právě pracuje. Buď neví (správná odpověď), nebo vám řekne nějakou historku, kterou budete ještě 5 let dávat kamarádům u piva k dobru.

Startup, který nevydělává peníze, se nedá pořádně ocenit.

Podle uživatelů? Valuace podle uživatele může být nula až mnoho dolarů. Uživatel SalesForce je mnohem cennější, než uživatel Skype. Když nemáte platící zákazníky, jak zjistíte, jestli je vaše valuace na uživatele blíž Skypu nebo SalesForce?

Podle podobné firmy na trhu? Tohle je zábavnější odpověď. Firmu dělají lidi, kontakty, sdílené know-how. V raném startupu nemáte ani jedno z toho. Ikdybyste dosáhli podobné velikosti, stejně budete mít jiné kontakty, jiné lidi, jiné know-how. Nesrovnatelná situace. Pokud je v nějakém odvětví v USA jedna firma hodnocená na 1 miliardu USD a váš trh v ČR je stokrát menší, ne, vaše valuace není 10 milionů USD, ani ve vlhkém snu!

2) Naivita

Ne, o vašem startupu nebudou mluvit slavní lidé. O jejich pozornost se uchází stovky dalších, kteří už něco dokázali, kteří je znají osobně, kteří jsou pracovitější a blíž těm lidem. Být slavný znamená nést sebou velký kapitál. Když slavná osobnost doporučí nějakou blbost, o trochu kapitálu přijde. Doporučit zrovna vás by pro takovou osobnost bylo riskantní, vůbec s něčím takovým nepočítejte.

Ne, váš startup si s nejvyšší pravděpodobností lidé sdílet na sociálních sítích nebudou. Žijeme v attention economy. O sdílení lidi denně žádají desítky služeb. Služeb, které jsou profesionálněji zpracované, služeb, které to umí lépe.

Nikdy nečekejte, že někdo něco udělá, pokud k tomu nebude mít zatraceně dobrý důvod, nebuďte naivní. Že to je „dobrý“ nestačí, dobrých věcí vzniká víc, než je člověk schopen zkonzumovat.

3) Nejsou tam peníze

Pokud něco takového na trhu zatím není, může za tím být to, že jste skutečně inovativní. Nebo to může znamenat, že tam ty peníze nejsou.

Mentoroval jsem startup, kde když jsme realisticky propočítali cílovou skupinu, vyšlo to, že mají na celém Slovensku 4 potenciální zákazníky – fyzické osoby. Další startup, který jsem mentoroval, replikoval službu, která existuje a města a stát tyto služby musí dotovat po celém světě, protože nikde nejsou v zisku.

Nebo je to obskurnost pro extrémně malou skupinu (navíc chudých) lidí.

Nebo je to nástroj do sféry, kde se peníze moc nenosí.

4) Absence businessové části firmy

Občas potkám 3 programátory, kteří vyvíjí software a vidí tam to, že dělají technicky zajímavé řešení. Myslí si, že stačí udělat technologii a zákazníci si ji najdou a řeknou si o ni.

Ne, neřeknou.

To, že se dozvíte na Twitteru o nějaké další super technologii/firmě, to je to, co je vidět. To, že každoročně vznikají statisíce (možná miliony) firem po celém světě a vy se o nich nikdy nedozvíte, to je to, co není vidět. To je ta druhá – mnohem větší strana ledovce.

Při budování startupu počítejte s tím, že si ty uživatele a zákazníky budete muset vyběhat. Obchodní část firmy je minimálně stejně důležitá, jako ta, která vytváří produkt.

Pokud máte 3 programátory, proč nemáte i 3 obchodníky nebo markeťáky? Myslete na to.

5) Použití fancy technologií

Ne, uživateli je fakt jedno, že jste to postavili v node.js, Angularu. Ten ještě pořád většinu času používá Outlook, Word, Excel, chodí na Facebook, v práci má informační systém, který AJAX neviděl.

Nikdo nepoužívá GMail proto, že je v GWT, ale proto, že se dobře používá. Nikdo nepoužívá Twitter proto, že je v Ruby a Scale, ale proto, že je tam zajímavý obsah.

Použití nestandardní technologie musí mít důvod!

Děláte výrazný I/O, použijte jazyk s asynchronním I/O (např. Java má od verze 1.4 z roku 2002, vůbec nemusíte použít node.js, pokud už umíte Javu). Pokud chroupáte data, použijte jazyk, který se snadno paralelizuje.

Ne, 99 % aplikací nemusí být single-page. Ve skutečnosti vás to jen zpomalí.

Pokud nemáte extrémně dobrý důvod, vždy a všude použijte to, v čem budete nejproduktivnější. Budování firmy není hra, je to práce. Jestli si vzpomínáte, jak vás šéf nutil používat věci, které sice nebyly nejnovější/nej­lesklejší, ale fungovaly a vedly rychle k cíli, vzpomeňte na šéfa, zapomeňte, že by byl hlupák a zkuste se podle toho zařídit.

6) Těžkotonážní řešení

Minimální tržní produkt je opravdu minimální. K tomu, abyste mohli prodávat oblečení, potřebujete oblečení a účet na něčem, jako Supadupa.

K tomu, abyste nastartovali vlastní reklamku, vám stačí Excel na správu zákazníků, licence na Fireworks nebo Photoshop a telefon.

Sám si tohle uvědomuju palčivě sám. ScrumTool teď prototypuju jako spreadsheet v Numbers. Vyzkouším ho ve firmách a vylepším a časem třeba naprogramuju. Ale jen pokud bude zájem, takhle je má investice v horizontu jednotek hodin. Nástroj na management HR marketingu mám taky jako prototyp (ještě jsem o něm nikde nepsal). Už ho ukazuju nějakým personálkám a sbírám reakce. Nač něco programovat, malovat, když stačí:

  • Excel nebo pár pokreslených papírů
  • telefon nebo e-mail a kontakty na potenciální zákazníky

Tuhle lekci jsem získal na SprintPeople, který už běží, není v technickém stavu, který bych chtěl, ale i tak jsem ho měl spustit mnohem dřív.

Vlastně se divím, že jsem ho nepustil jako registrační formulář, s najatým brigádníkem, telefonem a e-mailem a všechno ručně. Mohl jsem si ušetřit 2 roky.

Narovinu, zatím jsem snad nepotkal startup, který by nepřestřeloval technické řešení. Na opačné straně firmy, které drtí obchod, jsou na opačné straně, konstantně jim hoří koudel u zadku, všichni makají na 100 % a nehrajou si s technologií, dokud to není třeba.

7) Startupy, které nesměřují k firmě

Mít firmu, to je cílem startupu. Nelze nekonečně prodlužovat fázi startupu. Právě naopak, startup je horší, než firma. Startup znamená, že ještě nevíte, jak na to. Když už víte, jak to udělat, tak už nemáte startup, ale firmu.

Chcete-li uspět, nesmíte chtít startup. Chcete-li uspět, musíte chtít firmu. Podívejte se, co taková firma dělá: obchod, marketing, administrativu, produkt, customer care, řízení a práce s lidmi, plánování. Vykoumejte, jak to celé zrealizovat a to co nejrychleji.

Setkávám se se startupy, které chtějí něco budovat, baví je ta svoboda a dobrodružství, ale cítím z nich, že zaměstnání jim nevoní, byť je to zaměstnání pro vlastní podnik.

Prosím, uvědomte si, že pokud se vám podaří uspět, budete muset pro tu firmu makat. Budete řešit daňová přiznání, nevrlé zákazníky, to, že váš konkurent dostal dotaci jako hrom, zatímco vy přemýšlíte, kde vzít na výplaty na další 2 měsíce, na to, že vám rodina naznačuje, že by vás taky chtěli vidět a že teď už to nemůžete hodit na to, že jste startup, jste majitelem podniku a máte odpovědnost.

8) Buzzword Bingo

Nezajímá mě, jakou máte valuaci, jestli běžíte v cloudu, jestli jste škálovatelní, co jste si dopsali do Lean Canvasu, jestli máte Kanban nebo Scrum. Jestli mě chcete naštvat, přijďte za mnou s tím, že děláte distruptive inovation.

Jedna z věcí, která je velmi sympatická na firmách, je v tom, že v nich je minimum těhlech bullshit slov. Nedělají se hackatony, ale když se nestíhá, tak se prostě přijde do práce i o víkendu a maká se.

Zkuste na chvíli zapomenout na tenhle slovník. Zkuste chvilku mluvit normálně, jako když vaši rodiče chodí do práce.

Enterprise sféra a startupy tohle sdílí. Houskový knedlík je pro startup: „knedlík.io beta for iPhone“ a pro enterprise sféru je to: KnedlíkIntelli­gence© for SAP. Ani jedno z toho není cool. Vůbec nechápu, jak se někdo ze startupů může posmívat korporacím.

Pokud vám to běží na rozhrkaném serveru ve sklepě, celé to je napsané ve Visual Basicu, netušíte, že Angel není postavička s křídly, ale máte zisk 1 mega na zaměstnance, jste podle mě stokrát cennější.

Do toho!

Neříkám, ať neděláte startupy. Neříkám, že se nemáte co naučit z Leanu, Agile. Neříkám, ať budujete věci, které ignorují technický rozvoj.

Říkám, že pokud chcete uspět, musíte sledovat prachy. Použijte cokoliv, co vás dostane dřív k tomu mít firmu. Pokud vám víc pomůže delší dobu pracovat a nejít na další setkání vám podobných, radši delší dobu pracujte. Pokud můžete potkat 800 potenciálních zákazníků tím, že to rychleji napíšete v PHP než v node.JS, napište to v PHP.

Podnikání & Startupy

Předejte zkušenosti i dalším a sdílejte tento článek!Jiří Knesl
Business & IT konzultant

Jiří Knesl poprvé začal programovat v roce 1993. Od té doby, díky skvělým učitelům a později zákazníkům, měl možnost neustále růst v oboru vývoje webových aplikací a informačních systémů. v roce 2002 se přidal zájem o ekonomii a v roce 2006 o organizaci práce. Vším tím se konstantně profesně zabývá jak ve svém podnikání, tak i u zákazníků. Za posledních 5 let vydal na tato témata přes 400 článků.

Prohlédněte si moje reference

Mám zkušenosti z rozsáhlých projektů pro korporace, velké podniky, střední i malé firmy, ale i pro startupy v cloudu. Zvyšoval jsem jejich know-how, pomáhal nastavovat jejich organizační strukturu, byl lektorem a mentorem v náročných situacích. Podívejte se, jak vidí můj přínos samotní klienti.

Sledujte mé postřehy na sociálních sítích