💛

Co je Flexiana?

Flexiana jako idea vznikla dávno před 14. červencem 2016, kdy byla zapsána do rejstříku.

Před Flexianou jsem byl praktický celý život vývojář, později i team lead, architekt, Scrum Master a CTO. A taky jsem roky jezdil po firmách a školil IT management, agile, softwarovou architekturu, testování, hlavně TDD, prototypování, webové frameworky, čistý kód.

Podařilo se mi vidět plno firem, které fungují skvěle i firmy, o kterých bych radši nemluvil. A vyvíjel jsem u toho neustále software, nejčastěji informační systémy nebo startupy, vše na webu.

Když se mi dařilo získávat víc a větších zakázek, začal jsem nabírat lidi a začal s několika jednoduchými principy:

  1. Craftsmanship - craftsmanship pro mě znamená kvalitně odvedenou práci, znalost nástrojů, knihoven a disciplinovanou aplikace best practices v té oblasti hard skills.
  2. Agilita - myslím si, že neznám moc firem, které by byly flexibilnější, ochotnější přizpůsobit se zákazníkovi ve všem (včetně rychlého přidávání nebo ubírání lidí, nebo naprosté změně povahy služby - třeba je potřeba rychle postavit testovací framework, nebo pokrýt výpadek designéra), které by měly od začátku tah na implementace agilní metodiky, která odpovídá potřebám zákazníka.
  3. Seniorita - nejlepší rozhodnutí, jaké jsem udělal. Ve Flexianě máme výhradně lidi, kteří mají alespoň 5 let praxe. Průměr je 11 let. A když cítíme, že někdo není seniorní ani po této době, tak jde. Tohle je čistě ta jedna, nejdůležitější věc, na které Flexiana stojí. Bez seniority bychom nemohli lidem dát takovou svobodu, čekat takovou kvalitu, používat tak nestandardní programovací jazyk a stejně mít spokojené zákazníky. Bez seniority by se tohle všechno okamžitě rozpadlo.
  4. Clojure - předem chci říct, že neděláme jen Clojure. Nicméně základní technologie pro nás je celou dobu Clojure. Je to skvělý, produktivní, expresivní programovací jazyk, který má všechny výhody Java ekosystému a zároveň všechny výhody funkcionálních a velmi expresivních jazyků. A taky přitahuje chytré lidi. Extrémně mi vyhovuje, že pracuju jen s chytrými lidmi. (zmínka: momentálně pracujeme na projektech v Railsech, Djangu, FastAPI, C#, mobilní vývoj a budeme startovat PHP projekt, používáme všechny hlavní Cloudy+Digital Ocean a on premise, všechny hlavní databáze, Kubernetes, Docker, etc., určitě nejsme one trick shop)
  5. Autonomie - ač máme Handbook (https://flexiana.com/handbook/), z kterého se týmy odpichují, tak zároveň máme v týmech obrovskou autonomii. Nemáme žádné manažery a nemáme ani žádné team leady. Nemáme žádné job titles. Místo toho máme guildy, při kterých se lidi učí manažerské dovednosti. Máme Gitrevio jako tool pro budování kontroly nad tím, co se ve vývoji děje. Máme standupbot, který ukládá, co se děje. Máme kulturu, která vede lidi ke kvalitní, ale i produktivní práci.
  6. Remote, globálně, ale s focusem na naši kulturu - na jednu stranu platí, že špičkoví lidé jsou všude. Ale když jsme začali nabírat všude (najali jsme do firmy lidi od Ameriky, Kanady, Nového Zélandu až po Indii a Pákistán), zjistili jsme, že když je někdo třeba z Evropy, tak mnohem častěji je jeho kvalita taková, jako se na interviews jeví a životopis odpovídá tomu, co poznáme. Čím dál kulturně od Evropy, tím častější je, že člověk, který vypadá super na životopise, není tak super v pohovorech a když je super v pohovorech, není super při práci. A když už je fajn při práci, tak pak okamžitě uteče. Takže ač teoreticky je svět plný talentovaných lidí, s kterými budete dlouhodobě pracovat, tak prakticky řečeno, pokud se ten talent má najít, zpohovorovat, onboardnout a udržet, je to mnohem víc práce. Máme ve firmě lidi z USA, z Jižní Ameriky, z východní Evropy. Co plánuju ale do budoucna dělat víc, je nabírat a růst v prostoru západní a střední Evropy.

Tak toto jsou principy, které s menším vývojem máme celou tu dobu. Myslím, že tyto věci budeme dělat i za 20 let.

Když už zmiňuju 20 let, důležitá věc je, že Flexiana není na prodej. Ani za miliardu. V osobní rovině, Flexiana je naše 3. dítě a s manželkou jsme neměli 3. dítě v době, kdy jsme piplali Flexianu. Neprodal bych své děti, neprodám Flexianu. Jediný způsob, kdy bych se Flexiany vzdal, je situace, kdy bych buď onemocněl, nebo by mé děti nechtěly jednoho dne v té firmě pokračovat.

Navíc, stavět Flexianu, stavět týmy, školit lidi, mluvit se zákazníky, učit se a vymýšlet technická řešení, je to, co mě baví nejvíc. Nemůžu mít lepší práci, než tu, kterou teď mám.