🔵

Zkušenost s Linear app při řízení vývoje

Za těch skoro 20 let, co pracuju ve vývoji software, jsem vyzkoušel spoustu. V Gitreviu jsme zkusili Linear a musím říct, že jsem spokojený.

Jaká je má konkrétní zkušenost?

Předem chci říct, že ve Flexianě je náš hlavní nástroj na organizaci Notion. Všechny naše produkty, projekty, aktivity, ať už pro Flexianu samotnou, tak i naše ostatní produkty, jsou stále řízení z Notion. Platíme si tento nástroj pro celou firmu a máme pro něj spoustu jiných použití. Budu při vysvětlování Linearu pravděpodobně víc inklinovat ke srovnání s Notion, než s jinými nástroji, jako je JIRA, Asana, Trello apod.

Linear je rychlý

Ta rychlost Linear se projevuje v několika aspektech.

  1. Každá stránka se načítá rychle - všechny stránky se vždy otevřou pod vteřinu. Typicky mnohem rychleji.
  2. Každá akce se provede rychle - přiřazení lidí, změna fáze, všechno je instantní. I vyhledávání je extrémně rychlé. To vytváří pocit, že Linear běží lokálně.
  3. Na všechno je klávesová zkratka - u nástrojů, které člověk používá denně, se vyplatí naučit se klávesové zkratky. Linear má klávesové zkratky skoro na všechno. To mi dělá obrovskou radost a některé už jsem začal používat.

Myslím si, že třeba ten Notion zapracoval hodně na rychlosti. Ale zdaleka není tak rychlý, jako Linear.

Je to malá výhoda, ale člověk si toho nemůže nevšimnout.

Linear je orientovaný na úkoly, ne user stories

Linear přichází s vlastní metodikou práce, vlastní terminologií a vlastním přístupem.

Není to typický nástroj, který bude používat terminologii, na kterou jste možná zvyklí (product backlog, sprint backlog, user stories).

Tím Linear naznačuje, že od týmu čeká, že buď bude fungovat způsobem, kterým byl Linear vyvinutý, nebo nemá smysl ho používat. Linear není „another tool to do Scrum in“.

Jedna z věcí, která tohle vyjadřuje, je samotný fakt, že naprosto základní stavební blok v Linear je Task. Ne User Story, která má nějakou strukturu. Zkrátka je tam task, který může být čímkoliv. Může být opravou chyby, nedesignováním landing page, nový release.

Linear se nesnaží rozdělovat, jaké máte typy úkolů. Je to úkol. Má prioritu. Má zodpovědnou osobu. Má popis. Má možná i odhad. Ale je to generický úkol.

Linear je zaměřený na uzavírání úkolů

Jedna z věcí, která je na Linearu extrémně viditelná, je to, jak tým uzavírá úkoly. Když používáme Notion, je trošku vidět, že je to zároveň nástroj na interní dokumentaci. Stává se, že týmy diskutují nějaký úkol cele týdny, dávají do Notion různé varianty, nápady. Stává se, že vznikají v Notion úkolprojekty, které pak mají k sobě 10 stran dokumentace.

Linear se takhle nepoužívá.

Ten přístup je:

  • Vytvoř relativně malé úkoly
  • Použij Linear bez velkých ceremonií
  • Uzavírej úkoly každý den
  • Koncem cyklu (takto Linear nazývá sprinty/iterace) projdi všechny úkoly a prober je

Linear má 1 odpovědnou osobu za úkol

V Notion jsme došli k modelu, kdy všichni zúčastnění jsou contributors k úkolu. Usnadňuje nám to traktovat, co dělají celé týmy. To podporuje kulturu, která se mi líbí a kterou chci ve Flexianě budovat.

Linear je mnohem víc orientovaný na jednotlivce. Úkoly jsou menší, je jich víc, každý vývojář dokončí několik úkolů za sprint. Můžou si pomáhat, ale jeden je hlavní. To je docela jiný přístup, který celkově souvisí s tím, že Linear obecně je víc taktický a víceobrátkový něž Notion (jestli chápete, co tím myslím).

Ač už 8 let ve Flexianě biju za týmy, týmovou zodpovědnost a spolupráci, tohle je taky zajímavý aspekt, protože ač si lidi dál pomáhají, můžu jít a zeptat se přiřazené osoby, protože tento člověk má konečný commitment za dodání úkolu, ikdyž třeba neudělal celou práci.

Linear obsahuje project management

Linear má projekty. Linear projekty mají milestones. Nelze pracovat na dvou milestones naráz. Je potřeba dokončit jeden a pak lze pracovat na dalším.

Jestli můžu něco říct, vlastně mě to překvapilo. Ostatní nástroje pro řízení vývoje, které znám, se mnohem víc posunuly od projektů a milníků k frontám úkolů.

Budu muset projekty používat déle a třeba napíšu follow up post. Zatím bez silného názoru, ale měli byste o této fičuře vědět.

Když tým nepoužívá dochvilně Linear, je to vidět

Protože je Linear taktický, rychlejší, orientovaný na cykly, kdy si tým vtahuje úkoly do cyklu, jsou ty úkoly mnohem víc viditelné.

Konstantně se mění úkoly, konstantě se dokončují, pořád je vidět progres. Týmy mají krátké cykly a každý člověk dokončuje úkoly.

Samozřejmě, že jiné nástroje, jako je ten Notion, se dají používat rychleji. Ale nástroje propagují určitý workflow. Notion vede víc k přemýšlení, dokumentování, diskuzi, rozhodování. Když používáte Linear, všechno tohle se děje mimo tento nástroj.

Takže?

Takže jsem s Linear spokojený pro startup. Používáme Linear pro Gitrevio (https://gitrev.io/) vývoj a plánujeme v tom pokračovat.

Linear se mi příliš nehodí pro řízení marketingu, obchodu, financí. Linear se moc nehodí pro týmy, které potřebují víc dokumentovat a rozhodovat a chtějí mít rozhodnutí svázaná s úkoly. Tedy hodí, pokud jste ochotní platit dva nástroje naráz (podobně, jako mají mnozí JIRA+Confluence, můžete mít Linear+Notion). Linear taky narozdíl od Basecampu není nástroj, v kterém si váš tým bude povídat.

Linear není (narozdíl od Notion a pravděpodobně i ClickUp, Monday, možná i Asany) nástroj, v kterém uřídíte celou firmu.

Naopak, pokud máte rychlý tým, který nechce strávit moc času ceremoniemi a který chce rychlý způsob, jak sledovat progres, Linear může být ideální řešení.